Remélem, jót fociztatok, és kellően ki tudtátok pihenni Társasági Manó és KülönManó velős előadását! Ha igen, akkor folytatom és mesélek nektek a manóbevallásról.
A manóbevallás egy fontos dolog a manók számára. Nem a legfontosabb, hiszen egy születésnap, eljegyzés vagy egy focimeccs nagyobb örömet vált ki belőlük, mint a manóbevallás soronkénti kitöltése manótechnikai eszközök segítségével, majd annak beküldése a Manóhivatal adatbázisába.
No, de ebben az esetben nem is egyéni örömszerzésről van itt szó, hanem annak számba vételéről, mivel is járul hozzá egy-egy manó a közösségi kiadások fedezéséhez?
Az öntudatos manókat – s ilyenekből sok van itt, Földszigeten -, elégedettséggel tölti el, amint szemükkel át-átfutnak manóbevallásuk tömött sorain. Errefelé úgy gondolják, hogy háború híján manóbevallásukkal védik a hazát, akarom mondani, a manófricskáikkal ők is hozzájárulnak Földsziget szépítéséhez, fejlesztéséhez, ezzel védve, erősítve országukat.
Földszigeten úgynevezett önmanózás van érvényben, azaz, mindenki maga vallja be jövedelmét, s fizeti be a bevallott jövedelem után kiszámított manófricskát. Bevallást a jövedelmükről általában évente készítenek a manók, a bevallás benyújtása kötelező, ellenkező esetben a suhanó szárnyú, könyörtelen, rémületes Bírságokkal kell szembenéznie a feledékeny manópolgárnak.
Én azt ajánlom, senki se akarjon találkozni ezekkel a sötét, szörnyszülött lényekkel, akiket Földszigeten csak úgy hívnak, hogy a Bírságok, ezek szolgái meg a Pótlék és a Manóhiány!
Sötét, fekete lepelben jön a félelmetes Mulasztási Bírság, hosszú sárkányfarka végén ül az a fránya Manóhiány, aki nem tud meglenni egy-két fricskabüntető cédula nélkül! Könnyen összefuthat vele az a feledékeny manózó, aki bevallását nem nyújtja be, vagy manóvizsgálatkor nem tudja felmutatni azokat a bizonylatokat, manószámlákat, amelyek alapján a bevételeivel szemben költségeket számolt el, legyen az akár magánszemély, avagy manótársaság.
Aztán megláthatjuk magát a legfélelmetesebbet, ManóBírságot is, aki akkor csap le a manópolgárra, ha a Manóhivatal megállapítja, hogy a magánszemélynek, vagy a manótársaságnak manóhiánya van, kevesebb vagy semennyi manót nem fizetett meg, esetleg tévesen állította ki bevallását, ezért rosszul állapította meg a befizetendő manóját. ManóBírság szellemruhája redőiben ott rejtezik Késedelmi Pótlék, s gúnyos kacaja végigkísér bennünket egészen a banki átutalásig, vagy bizonyos helyeken a kártyás fizetésig…
Halvány reményt kelthet, hogy valahol hátul mögöttük ott lebeg egy mentőöv formájú, fehér, papírszerű lény, a Fellebbezés. Felülete üres, tiszta, rá azt lehet írni, amit csak akarunk, de vigyázat! A Bírságdémonok könyörtelenek a lapos, unalmas és suta indokokkal szemben! Nem elégednek meg az olyan mentegetőzésekkel, mint „elfelejtettem”, „nem volt rá időm” vagy „mondtam én GüriManónak, de nem hallgatott rám”. Ennél ügyesebben kell védekeznie annak, aki el akarja kerülni a Bírságdémonok vészthozó haragját, és végső ítéletét, ahogyan előreküldik Pótlékaikat meg Manóhiányt!
Azért van egy mentsvár a hullámzó teljesítményű manózók számára! Ez pedig az Önellenőrzés. Az Önellenőrzés egy pajzs alakú védelem, amit akkor tud előhívni a feledékeny manózó, ha még a Manóhivatal előtt rájön, a saját maga által bevallott és kiszámolt manót helytelenül állapította meg, vagy éppenséggel elfelejtette megállapítani és befizetni. A hangsúly a „Manóhivatal előtt” kifejezésen van. Ha a versenyző a Manóhivatalt megelőzve, saját maga végzi el a helyesbítést, azaz, önellenőrzéssel kijavítja elkövetett hibáit, helyzete össze sem hasonlítható az előzőekben elmondottakkal.
Arra persze ügyelni kell, hogy Önellenőrzés pajzsmesterhez szintén tartozik egy Pótlék, mégpedig az Önellenőrzési Pótlék. Abban különbözik a többi Pótléktól, hogy ezt nem a Bírságok hozzák, hanem az Önellenőrzéssel jár kéz a kézben. Ez sokkal kisebb Pótlék, mint testvérei, tehát szerencsésnek mondható az a manószemély, vagy társaság, amelyiknek pillanatnyi megvilágosodása által lehetősége nyílik ezt a jogintézményt alkalmazni.
Felejtsük is el ezeket a sötét árnyakat, s térjünk vissza gondolatban a bevallásukat oly szorgosan töltögető földszigetiekre!
Földszigeten a fő manóbevallásban elsősorban Személyi Jövedelem Manóval számolnak el a polgárok, ez a nagymanó áll legközelebb a pénztárcájukhoz.
Szerencsére korábban már volt szó róla, és ti is hallottátok, hogy a manók gyakran társaságokat hoznak létre, amelyekben szorgosan végzik gazdasági tevékenységüket, például szőlőt termelnek, inget szőnek, vagy éppen autósiskolát működtetnek, ahol többek közt a körforgalommal is megismerkedhetnek az ide jelentkezők. Ezek a társaságok tevékenységükből megszerzett bevételük után további, másfajta manókat is bevallanak és fizetnek, ilyen az előbb hallott Társasági Manó, aztán az egészen Egyszerűsített Vállalkozói Manó, az Iparűzési Manó, az Egészség Kibiztosító Manó, a Nyugdíj Bebiztosító Manó, az EhóManó, és végül, de nem utolsó sorban a KülönManó. Ja, és ne feledkezzünk meg főbarátunkról, az Általános Forgalmi Manóról sem!
Vannak, akiknek külön bevallás dukál, többen pedig egyetlen bevalláson osztoznak. Mindez attól függ, hogy a törpvények hogyan rendelkeznek. Az én barátaim, a nagymanók arra büszkék, ha minél bonyolultabb a róluk szóló bevallás, mert akkor dicsekedni tudnak a másik előtt, hogy lám, a te bevallásod csak ennyi meg ennyi sor, az enyém bezzeg jóval több! Te mit szoktál beíratni az ötszázhuszonhatodik sorba? Ja, hogy neked csak háromszáznegyvenkét sor éktelenkedik abban a sápatag bevallásodban? Mit mondtál? Hogy neked ennyi sor elég a lényeghez, én meg túlságosan is szószátyár vagyok?! Hát ide figyelj!
Ezeken a dolgokon aztán néha össze is vesznek, de azért a manóbeszedésről egyik sem feledkezik ám meg!
A törpvények időnként szabadságra küldenek egy-egy nagymanót, például nemrég ment ilyen igazolt távollétre a KülönManó (de senki se ijedjen meg, visszatér ő még hozzánk!). Ilyenkor a reá vonatkozó bevallás is alszik, akarom mondani, nem jelenik meg a manók számára összeállított bevallások hosszú sorában.
Remélem, mindenki megértette, mire jó a manóbevallás, és milyen szerepet tölt be a földszigetiek életében. Most pedig menjetek el a városi könyvtárba, és kérjétek el a Bevallások Könyvét, abban minden részletet megtaláltok! De vigyázzatok, mert holnap mindenkit ki fogok kérdezni!
A viszontlátásra! Grimasz kapitány legyen veletek!
■
A fejezet Renkó Ferenc: Grimasz kapitány és barátai bemutatkoznak című kötetéből való.
Ezeket is keresd fel:
https://rhenportal.cafeblog.hu/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: